Adventný kalendár bez nezdravých sladkostí a zbytočností. Plný zážitkov a príjemne stráveného času
Obdobie Vianov je často spájané, teda samozrejme okrem iných, príjemnejších vecí, s prejedaním sa. Ruku na srdce, kto sa počas Decembra drží svojich zdravých štandardov v stravovaní? Tí, ktorí to zvládajú, klobúk dole, ale myslím, že väčšina z nás je v tej druhej skupine. Nie, toto nebude článok o tom, ako si miesto voňavého nadýchaného medovníčka máte ošúpať pomaranč. Ani že miesto majonézového šalátu, si máte uvariť celozrnné cestoviny. Ak máte ale radi malé zmeny k lepšiemu, čítajte ďalej.
Kopa sladkostí a drobných zbytočností
Prejedanie počas adventu sa týka aj detí. Začína to hneď začiatkom adventu. Mikuláš donesie balíček plný čokolád a cukríkov a ďalšie balíčky ich počkajú u babičiek a krstnej mamy, lebo čuduj sa svet, aj tam sa Mikuláš zastavil a niečo im tam nechal… na vianočných trhoch si tiež niečo zmlsneme, však sú predsa Vianoce…a pri pečení vianočných koláčikov…kto z vás každý rok napečie viac ako bolo treba? Pani učiteľky v škôlkach tiež nechcú zaostávať. Aj ony nachystajú mikulášske balíčky a aj niečo dobré za celoročnú snahu na vianočnú besiedku. Nič proti pani učitěkám. Minimálne za tie naše viem povedať, že sú úžastné… al keď si to dáme celé dohromady, máme hromadu sladkostí. ( Len tak mimochodom, tiež potajomky roztápate čokoládových Mikulášov do polevy na koláčiky?)
A teraz je tu adventný kalendár. Na každý deň čokoládka. Áno, najjednoduchšie je kúpiť hotový adventný kalendár. Na trhu už zoženiete motívy, na aké si deti len spomenú. Vianočný spiderman, Labková patrola, princezné, či dokonca vianočná Wednesday so snehovými vločkami ( toto nie sú vymyslené príklady, naozaj sa to predáva). A ako inak, sú plné nie príliš kvalitnej čokolády. Alebo môžete ísť do zdravej verzie, v ktorej miesto čokolády nájdete jednú malú zybtočnosť na každý deň.
Dá sa to aj inak a lepšie
Advent má byť predsa o čase strávenej s rodinou a najbližšími, o príjemných chvíľach, o prípravach na najkrajšie sviatky roku. A formou adventného kalendára môžeme toto naše deti naučiť. Takže ako na adventný kalendár, na ktorý len tak nezabudnete?
1. Vyberte si, z čoho kalendár vyrobíte a kam ho umiestnite
Výbornou alternatívou sú látkové vrecúška, ktoré si môžete aj ušiť soma zo zbytkov látok. Priznám sa, že toto plánujem každý rok, ale žiaľ nikdy to nestihnem. Alternatívou sú samozrejme kupované látkové adventné kalendáre. Tie sú ale vhodné skôr vtedy, ak máte jedno dieťatko. Pri našich troch nám veľkosť vreciek na kupovaných kalendároch nepostačuje. Ideme predsa plniť kalendár množstvom zážitkov. Výhodou látkových kalendárov je, že ho môžete používať rok čo rok.
Pokiaľ ako ja, riešite kalendár vždy o päť minút dvanásť, postačia vám papierové vrecúška. K zohnaniu sú špeciálne sady presne na tieto účely alebo môžete zvoliť cenovo dostupnejšiu variantu a vyrobiť kalendár z desiatových či obyčajných hnedých papierových vreciek, na ktoré napíšete čísla, poprípade dozdobíte.
2. Rozhodnite sa, čo budete do vrecúšok dávať
Možností je neúrekom. A popravde, príprava kalendára je aj celkom zábava. Ak to nerobíte o druhej nadránom, tak ako ja, tak je to aj príjemný relax, nasajete vianočnú atmosféru a hlavne tá radosť z toho, že niekomu inému urobíte radosť.
U nás to už roky chodí tak, že si derti nájdu v každom vrecku hneď štyri prekvapenia. Nebojte sa, nemusíte si na to zobrať pôžičku. Väčšina z zoho vás vlastne ani nebude stáť extra peniažky.
Prvou je vždy nejaká aktivita, ktorú majú deti v ten deň urobiť. Tieto aktivity zahrňujú prípravy na Vianoce, ako napríklad pečenie, či napísať list Ježiškovi, alebo k vytvoreniu atmosféry, ako uvariť si horúcu čokoládu či upiecť gaštany ale tiež k tomu, aby ste trávili viac času spolu, ako sledovanie vianočného filmu či čítanie rozprávky. Mnohé z toho, by ste zrejme robili tak či tak, len ak si takúto úlohu nájdu deti v kalendári, tak sa na ňu tešia tak nejak viac.
Druhou je vždy nejaká úloha na zabavenie sa, krížovka či omaľovánka… a vy si môžete dopriať aspoň tých pár minút času pre seba. Napríklad prečítať aspoň dve stránky z knižky či naniesť si čistiacu masku na tvár.
Treťou je dielik puzzle alebo inaj skladačky a štvrtou niečo malé pre radosť, či už zdravá maškrta či gumička do vlasov. Vrecko na naplnené do popuku, deti sú šťastím bez seba a vás to zas toľko nestojí a hlavne sa vám doma nekopia veci, ktoré ani nepotrebujete.
Takže aké konkrétne tipy do adventného kalendára pre vás máme?
1. DENNÉ AKTIVITY
Každý rok napíšem zoznam aktivít, ktoré plánujem aj tak s deťmi počas adventu robiť. Napíšem ich po jednom na malé lístočky a šips s nimi do vrecúška. Môže ísť o pozeranie vianočného filmu, návštevu vianočných trhov, ale aj upratenie detskej izbičky či vyzdobenie okna. Ak chcete ušetriť čas, tie naše minuločné si môžete stiahnúť a vytlačiť tu:
https://www.babuka.sk/wp-content/uploads/2023/11/Adventne-ulohy.pdf
Alternatívou môžu byť na rozprúdenie diskusie nie len s deťmi. Každý deň jedna otázka, na ktorú odpovie každý člen rodiny, napríklad pri večeri alebo zdobení medovníkov. Divili by ste sa, koľko toho o sebe ešte stále neviete. Môže ísť o otázky ako Nad čím v poslednej dobe najviac premýšľaš? Alebo Ak by si chytil zlatú rybku a mal tri želania, čo by si si želal? Či niečo vianočnejšie? Čo máš najradšej na vianociach? Túto alternatívu zvažujem aj ja na tento rok. Takže ak sa vám tento nápad páči, sledujte nás, rada sa s vami o moje vymyslené otázky potom podelím.
2. ÚLOHY NA RIEŠENIE
Na každý deň jedna…krížovky, omaľovánky, príklady na počítanie… môžete kúpiť jeden pracovný zošiť, ktorý rozstriháte na jednotlivé stránky, vytlačiť úlohy z internetu či si ich vymyslieť, ak máte kreatívnu náladu.
My každý rok riešime Vianočnú adventnú hru, ktorá je výborná v tom, že má príbeh. Deti dostanú záhadný dopis, v ktorom ich škriatkovia prosia o pomoc pri záchrane vianoc. Následne dostávajú každý deň jednu úlohu na vyriešenie, a dostávajú sa tak stále bližšie k vyriešeniu záhady. A už druhý rok sa o túto super hru delíme aj s vami. Našu tohtoročnú adventú hru kúpite tu:
ADVENTNÁ HRA 2024 ( PDF formát na stiahnutie)
Čaká na vás hľadanie stratenej Ježiškovej čiapky, ktorá si pripravila zábavnú úlohu na každý deň. Vyfarbujte, počítajte, riešte šifry a zistite, kde sa čiapka ukrýva.
Alebo vyskúšajte našu minuloročnú hru, kde neznámy páchateľ ukradne všetky darčeky. Dokážete odhaliž páchateľa a zachrániť Vianoce? Hru nájdete tu:
Adventná hra ( PDF formát na stiahnutie)
3. SKLADAČKY NA POKRAČOVANIE
Tradične dávame do vrecúšok puzzle. Začali sme jednoduchými, 24 kúskovými…jeden dielik na každý deň. Ako deti rástli, volili sme zložitejšie puzzle s viac menšími kúskami a tak vyšlo na každý deň hneď niekoľko dielikov. Obrázok každým dňom rastie, až príde Štedrý deň a deti doplnia poslené kúsky do skladačky. Deti to milujú a ja vlastne tiež, lebo ma teší pozerať sa, ako robia niečo takto všetci spolu. Ako majú jeden spoločný cieľ, poskladať celý obrázok. Pokiaľ vaše deti neobľubujú klasické puzzle, môžete siahnúť po inej skladačke, či pexese. Napríklad táto Vianočná magnetická kniha od slovenského výrobcu je na to ako stvorená:
https://babyknihy.sk/magneticka-kniha-vianoce-christmas-magnetic-book
Môžete zvoliť aj lacnejšiu variatu a jednoducho roztrihať pekný obrázok alebo fotku na 24 častí. Deti si môžu jednotlivé kúsky potom lepiť na papier
4. NIEČO MALÉ PRE RADOSŤ
Nekupujte kvôli adventnému kalendáru zbytočnosti, siahnite po tom, čo by ste pravdepodobne tak či tak kúpili. Postrácali ste gumičky do vlasov… gumičky sú skvelámi drobnosťami do kalendára. Zdravé mlsanie, ktoré si môžu deti zjesť na olovrant,či niečo na tvorenie.
Tu je pár konkrétnych tipov:
1. Sušené ovocie
2. Oriešky
3. Zdravšie alternatívy sladkostí ako sú ovocné kože či želé cukríky bez pridania cukru
4. Kapsičky s detskou výživou
5. Kvalitná čokoláda s receptom na horúcu čokoládu
6. Plastelína – malé tégliky, ktoré môžete rozdeliť do viacerých dní
7. Gumičky/ sponky do vlasov
8. Malé autíčko
9. Potreby na tvorenie – chlpaté drôtiky,brmbolce, lepidlo…( tiež môžete rozdeliť do viacerých dní)
10. Tuby s polevou na zdobenie medovníkov
11. Ponožky
12. Bomba alebo pena do kúpeľa
13. Lego figúrka ( zoženiete balenie niekoľkých a môžete ich porozdelovať do viacerých balíčkov)
14. Ozdoba na stromček
15. Sada na výrobu vianočných pohľadníc, alebo iba farebné papiere s lístočko, vyrob si pohľadnice
16. Samotvrdnúca modelovacia hmota na výrobu vianočných dekorácií
17. Kriedová fixa na okno na zdobenie – tá mala u nás minulý rok veľký úspech, zdobili sme ešte na Veľkú noc
18. Vodové farby
19. Lístky na divadelné predstavenie – samozrejme na také, na aké ste naozaj plánovali ísť