Zimný spánok zvierat – omaľovánky a aktivity pre deti

Zimný spánok zvierat - omaľovánky a aktivity pre deti - čítaj na blogu… - jazvec v šále robí snehového anjela

Omaľovánky a aktivity pre deti

Prvé dni nového roku máme za sebou. Prvé novoročné predsavzatia sa nám začínajú rúcať. Pár dní ničnerobenia, ktoré sme si dopriali začínajú doháňať nás v práci aj naše deti v škole. A aj keď cez Vianoce deti vyskakovali z postieľok už o šiestej ráno, teraz sa zdá, že zobudiť sa o siedmej, je pre ne tá najťahšia úloha na svete. Nezúfajte, nie ste v tom sami. Všetko je tak ako má byť. Teda až na jednu vec, v poslednej dobe toľko omieľanú a spomínanú, počasie. Zime, sa tento rok k nám veľmi nechce. Po krásnych teplých Vianociach a slnečnom Silvestri prišiel upršaný január a pani Zimu sme videli akurát tak na výtvoroch našich detí vystavených na nástenke v škôlke (mimochodom, aj o tých mi dcéra tvrdohlavo tvrdí, že sú to omaľovánky modré slniečka). Lyžiari si to túto sezónu zatiaľ veľmi neužili, tých pár snehuliakov, ktorí sa stihli postaviť sa už dávno roztopili a pri guľovačke sme museli improvizovať guľami z kancelárskeho papiera.

V očakávaní zimných radovánok

Niekto sa snehu a zimných radovánok už nemôže dočkať. Iní to už nevydržali a povedali si, že keď nepríde zima za nimi, pôjdu oni za zimou a vybrali sa čo najvyššie do hôr, aby k nej aspoň pričuchli. Ale sú medzi nami aj takí, ktorí tvrdia, že keď sa doteraz neuráčila, nech už ani nechodí. Do ktorej skupiny patríte vy?

Zima, mráz aj snehová prikrývka je pre našu prírodu aj pre fungovanie celej planéty veľmi dôležitá. A pre nás rodičov je tiež dôležité vidieť radosť v detských očkách, keď napadne sneh a môžu sa v ňom dosýtosti vyšantiť. Milujem tie podvečery, keď padne tma a my sa domov vrátime, s líčkami vyštípanými mrazom a úsmevom od ucha k uchu. Keď si všetci povyzliekajú od snehu premočené oblečenie, zababušia sa do diek pri kozube, pochlipkávajú teplý čaj, so zatajeným dychom sledujú rozprávky a pomaly odmŕzajú. Preto dúfam, a stále verím, že sa toho ešte dočkáme. Aj keď, keby som mala hovoriť z čisto sebeckých pohnútok, ja sama sa už vidím, ako sadím letničky do záhonu na záhrade 🙂

Rozprávajme s deťmi o zimnom spánku zvierat

No zatiaľ je všetko vo hviezdach a nám neostáva nič iné, len prečkať toto, nie veľmi utešujúce obdobie. Všetky nápady, ako zabaviť deti sme minuli cez vianočné prázdniny, omaľovánky sú vyfarbené a nové hračky pomaly ale iste prestávajú byť zaujímavé. Zima síce ešte neprišla, ale dni sú krátke a počasie nie veľmi prívetivé a tak máme kopu času sa o nej aspoň rozprávať. A keďže u nás v Babuka milujeme zvieratká, nemôže to byť o ničom inom ako o zvieratkách v zime.

Zimný spánok zvierat je pre deti atraktívna téma a dá sa o nej narozprávať naozaj veľa. Starším môžeme porozprávať aj to, ako môže toto na január neobvyklé počasie narušiť hibernáciu a tak im priblížiť neblahé následky oteplovania pre všetky živočíchy. My sa však dnes zameriame na menšie deti, ktorým zatiaľ nemienime narúšať ich romantické predstavy.

Zimný spánok pravý a nepravý

Vedeli ste na príklad, že rozlišujeme pravý a nepravý zimný spánok? Pri pravom zimnom spánku sa zvieratkám zníži látkový metabolizmus, teda nepotrebuje “papať”, žije zo zásob tuku. Zníži sa tep srdca a klesne aj telesná teplota až na 4ºC. Keby sme takéto zvieratko v zime našli, vyzeralo by ako mŕtve. Niektoré živočíchy vedia takto vydržať niekoľko mesiacov, aj pol roka. Ide o hmyzožravé hlodavce, ako sú ježko, svišť či syseľ. Na zimu si zalezú do svojich podzemných brlôžkov, a tam prespia celú zimu.

Na druhej strane zvieratká, ktoré často spájame s témou zimného spánku ako napríklad medveď, spia nepravým zimným spánkom. Medvede sa síce tiež pred zimou poriadne najedia, aby mali zásoby, ale ich spánok je pri plnom vedomí a teda, ak sa v lese správame nevhodne, mohli by sme ich zobudiť. Nepraví spáči z brlohu z času na čas vylezú aj preto, aby sa “vykakali” alebo napili. Vo februári medvedica dokonca rodí mláďatá, ktoré sú malinké (nemajú ani pol kila) a slepé. Do jari stihnú vyrásť a zosilnieť a môžu sa rovno vrhnúť do objavovania. Takýmto nepravým spánkom spia aj iné šelmy, ako napríklad jazvec či psík medvedíkovitý.

Zabavte deti počas dlhých večerov – omaľovánky a aktivity pre deti

Ale dosť už bolo rečí. Deti (a vlastne nie len ony) sa najlepšie učia zo skúseností. A preto sme vám na túto tému pripravili niekoľko aktivít na vytlačenie, ktoré môžete so svojimi deťmi vyskúšať. Prvou, rokmi overenou klasikou sú omaľovávanky. Máme pre vás tri, takže si môžete vybrať spinkajúceho medveďa Brunďa alebo zástupcu zvierat, ktoré v zime nespia, diviaka. Do tretice je tu jazvec, ktorý robí snežného anjela. Úprimne, nemáme potvrdené, či jazvece naozaj robia snežných anjelov, ale s trochou fanzázie by mohli cestou na záchod jedného či dvoch spáchať. A pokiaľ aj nie, sme presvedčení, že o nich aspoň snívajú.

Druhou aktivitou sú priradzovacie kartičky. Nechajte deti, aby si ich povystrihovali a následne priradili k tváričke spiacej alebo bdelej. Je to skvelá príležitosť ako deťom vysvetliť, ktoré zvieratká v zime spia a ktoré nie. Pri najbližšej prechádzke v lese môžete potom pohľadať kŕmidlo pre divú zver, ktorá v zime nespí, alebo zavesiť na strom dobroty pre vtáčiky.

Ak si kartičky vytlačíte dva krát, môžete si s nimi zahrať napríklad aj pexeso.

Tipy na knižky

Pre nás neexistuje téma, s ktorou by sa nespájalo čítanie kníh. Na tému zimného spánku a zimy v prírode existuje nespočetne veľa detských kníh a určite máte nejaké z nich aj doma. My Vám odporučíme dve, ktoré majú u nás doma úspech celý rok a výborne sa hodia na túto príležitosť.

Prvá je určená malým čitateľom od 18tich mesiacov, ale naše deti z nej akoby nie a nie vyrásť. V piatich rokov nás stále baví.  Spinkaj malý ježko od vydavateľstva Stonožka interaktívnym spôsobom opisuje celý proces ukladania sa na zimný spánok malého ježka. Deti majú odfúkavať lístie z ježkových pichliačov, stočiť sa do klbôčka ako ježko a nakoniec mu zaželajú dobrú noc.

Druhý tip je skôr pre staršie deti ale je písaná veľmi pútavo a zaujme aj dospelých a s menšou pomocou aj päť ročných. S knihou od Petra Wohllebena, Počuješ rozprávať stromy?, môžete pracovať celý rok, pretože obsahuje množstvo zaujímavostí, hlavne o stromoch ale aj o zvieratkách žijúcich v lesoch. V kapitole Čo jedia stromy a zvieratá v zime sa dozviete, že aj stromy majú zimný spánok a aké dôležitá pre ne je snehová prikrývka.

 

Omaľovánky a aktivity ešte raz

Poslednou aktivitou je zimný spáč medveď v jaskyni na dotvorenie. Chce to trošku fantázie, farby, lepidla a vaty. Spiaceho medvedíka sme vymaľovali hnedou a oblohu nad jeho jaskyňou modrou farbou. Vatovými tyčinkami do uší namočenými v bielej farbe sme dorobili padajúce vločky a obrázok sme dokončili snehovou prikrývkou z vaty. Všetko potrebné máte určite doma po ruke, takže nemusíte nič zháňať. Nepochybujem, že o zimnom spánku ste im už všetko vysvetlili, a tak nechajte deti tvoriť a vy si nachvíľu sadnite a užite si napríklad nejakú dobrú zimnú knižku. Alebo môžete zvoliť radšej aktívnejší relax a ušiť deťom zimného spáča medveďa Brunďa z našej kolekcie Lesomil. Lebo najkrajší darček je ten, ktorý vyrobíš z lásky.

Deťom želáme, aby si užili tvorenie a rodičom aspoň malú chvíľku samy pre seba.

Omaľovánky a materiál k aktivitám na vytlačenie nájdete tu:  Zimný spánok – aktivity pre deti

Babuka zbiera Cookies pre Váš lepší zážitok z nakupovania.